PUBG Nasıl Oynanır?
PUBG (Playerunknown's Battlegrounds) Nedir ve Nasıl Bir Oyundur?
PUBG (Playerunknown’s Battlegrounds) Nedir ve Nasıl Bir Oyundur?

PUBG Ne Demek?

PUBG açılımı PlayerUnknown’s Battlegrounds olan bir stratejik hayatta kalma oyunudur. PUBG (Playerunknown’s Battlegrounds) oyunu son zamanlarda piyasaya akın etmiş olan FPS bir savaş oyunudur. Bilgisayar (PC) versiyonu olduğu gibi Mobil versiyonu da bulunmaktadır. Android ve iOS olmak üzere iki mobil işletim sistemini desteklemektedir. Takım halinde oynanabilen ikili, üçlü, dörtlü ve altılı olmak üzere 4 farklı gruplandırma çeşiti bulunan ekstrem bir oyundur. Takım halde veya bireysel olarak savaşlar yapılmaktadır. Bu oyunu diğer oyunlardan ayıran şeyin, bulundukları harita üzerinde bulunan oyuncuların onlara bir tehlike arz etmesidir. Bir ada üzerinden geçen 100 kişilik uçağın içindeki 100 FPS oyuncusu adada kendileri seçtikleri küçük kasaba ve şehirlere atlayarak evlerin içinde loot adı verdiğimiz yani eşya alma işlemini yaparlar. Bu ücretsiz bir eylemdir. Girdikleri ev içerisinde yerlere konulmuş ilaç, erzak, ilk yardım malzemeleri, silahlar, kasklar, yelekler vb. ekipmanları alarak birbirleri ile çatışmak için kendilerini hazırlarlar. Fakat bu zorlu yolculukta, güçlü ve zorlayıcı rakipler de bulunmaktadır.

PUBG Nasıl Oynanır?

Oyunun başlangıçında yapmış olduğunuz kişisel ayarlarınız (nişangah rengi vb.) yaptıktan sonra oyun için lobiye katılırsınız. Lobi ekranında sizinle 1 dakika boyunca aynı haritada rakipleriniz saldırı olmadan bloklanmış bir vaziyette beklersiniz. Uçak yakıt ikmali yaptıktan hemen sonra havalanarak gökyüzüne çıkmaktadır. O esnada bir adanın üzerinden geçersiniz ve adaya atlamanız gerekiyor. 8×8 kilometrelik dev bir alandan oluşan bir ada parçacığı üzerindesiniz. Buradaki evlerden ilk yardım malzemeleri ve silahlar bularak bireysel oynuyorsanız kendinizi takım halinde oynuyorsanız ekip arkadaşlarınızın ihtiyaçlarını karşılayarak kendinizi geliştirebildiğiniz kadar geliştirin. Ardından önünüze geçen eşyalar ile savunma stillerinizi yapmanız gerekmektedir. Bundan kasıt şu şekildedir; Çelik yelek, ilaç, enerji içeceği vb. diğer ayarlanmalar da yapılmalıdır.

PUBG Nasıl Oynanır?
PUBG Nasıl Oynanır?

PUBG Nasıl Bir Oyundur?

PUBG Mobile ve PC olmak üzere iki platformda aktif hizmet vermektedir. Arkadaşlarınızla beraber ister bilgisayar başında veya ister telefon ile beraber takımlar kurarak oyunu oynayabilirsiniz. Oyunun öncelikli amacı hayatta kalmaktır. Sizden istenen şey oyun içerisinde zehir bulutu olarak adlandırılan bulut ve rakipleriniz size saldırmadan hayatta kalmak ve en çok rakibi öldürmektir. Sonuçta en çoğunu öldüren kayıtsız şartsız birinci olacaktır. Oyun içerisinde 4 farklı harita ve 2 çeşit bakış açısı bulunmaktadır. Birinci şahıs açısı ve üçüncü şahıs açısı olmak üzere iki adet bakış açısı bulunur. Oyun içinde birkaç mod daha bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

PUBG ne demek
PUBG ne demek

PUBG Oyun Modları

PUBG’nin birden fazla oyuncu modu vardır. Bu modlar şu şekilde sıralanmaktadır. Bu modlar eğlenceyi arttırmak ve sabit bir şekilde tek bir mod üzerinden hizmet vermemek için yapılmıştır. Harita ve mod çoğunluğu oyunu daha zengin hale getirmesi için 2018’den itibaren yapılan güncellemelerde oyuna yansıtılmıştır. 2019 ve 2020 güncellemelerinin tamamı için paket hazırlanması ve kod yazılma süreçleri devam etmektedir.

PUBG Eğlence Modu

Bu modda kullanıcılar tekrar tekrar hayata dönerek çarpışır. 10 dakikalık bir zaman diliminde hangi takım veya bireysel şahıs en çok kişiyi öldürmüşse o birinci seçilir.

PUBG Zombi Modu

Üç günden oluşan modda, üç gün boyunca hayatta kalıp hem düşmanların tamamını hem de tüm zombilerin tamamını katleden takım birinci olur. Bu mod takım halde oynanır, eğer takımınız yoksa oyun sizi rastgele oyuncularla eşleştirir.

PUBG Keskin Nişancı Modu

Bu mod hem takımlı hem de bireysel olarak oynanabilir. Oyun içinde keskin nişancı tüfeklerini ve tabancaları loot yaparsınız. Ardından lootladığınız eşyalarınız ile savaşmaya hazırsınız, tüm düşmanlarınızı öldürün ve birinci sıraya siz yerleşin!

PUBG Savaş Modu

Savaş modunda takımlar haritanın en ücra noktasında bir bölüme atılırsınız. Çok kısa bir süreç içerisinde takımınızı hazır hale getirip düşmanlarınız ile çatışma halinde olmanız gerekir. Hava yardımlarını almaya asla unutmayın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir